Arduino & Raspberry Pi Day 2020

14 marca na terenie Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach już po raz 3 odbędą się obchody dnia Arduino i Raspberry Pi. Od godziny 10:00 na scenie Strefy Centralnej pojawią się prelegenci, w Medialabie prowadzone będą warsztaty, a hol zajmą rozmaite stanowiska oraz prace konkursowe. Całość wydarzenia jest otwarta i darmowa (przy czym obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty ze względu na ograniczoną ilość miejsc). Wydarzenie ma na celu popularyzację nauki z zakresu elektroniki, programowania, automatyki, robotyki i zagadnień pokrewnych przede wszystkim wśród młodzieży oraz wymianę wiedzy w gronie hobbystów oraz osób zawodowo związanych z powyższymi dziedzinami. 

Arduino i Raspberry Pi są to platformy, które w ostatnich latach znacząco zmieniły podejście do elektroniki i programowania, pozwalając osobom bez specjalistycznej wiedzy stworzyć i zaprogramować własne urządzenie. Płytki te ułatwiają naukę wielu technicznych dziedzin. Umożliwiają skupienie się na efekcie bez żmudnej pracy, popychając tym samym świat majsterkowiczów w nowe technologie jutra.

Tematyka prelekcji i warsztatów będzie szeroka i wychodząca poza ramy Arduino i Raspberry Pi. Znajdą dla siebie coś zarówno najmłodsi stawiający pierwsze kroki w świecie elektroniki i programowania, jak i zawodowcy, których mogą zainteresować prelekcje związane z różnymi typami komunikacji bezprzewodowej, automatyką domową lub komercyjnymi projektami opartymi o Arduino i/lub Raspberry.  

Ważną częścią wydarzenia będą konkursy w dwóch kategoriach – projekty związane z Arduino i projekty związane z Raspberry Pi. Obecnie można nadsyłać prace na adres inzynier.domu@gmail.com. Następnie wybrani uczestnicy zostaną zaproszeni (wraz z projektami) na wydarzenie, gdzie zostaną wybrane najlepsze 3 prace z każdej kategorii. Do zdobycia są atrakcyjne nagrody rzeczowe – płytki oraz narzędzia. Oceniane będą kreatywność oraz wykonanie. Przewidziane są także nagrody specjalne. Nie obowiązują ograniczenia wiekowe, co można było zauważyć podczas zeszłorocznej edycji. Pojawiło się prawie 20 projektów z całego kraju. Na równi stanęli ze sobą uczniowie szkół, zawodowcy, koła naukowe oraz duety rodzic-dziecko.

Wydarzenie wspierają firmy z pokrewnych branży: Sii Polska, Farnell Avnet, Botland, Solid Expert, Nordic Semiconductors oraz Print-me. Obecni będą: Warsztat Miejski z Gliwic, Medialab, Hackerspace Silesia, AddMan i Akademia elektroniki. Patronat nad wydarzeniem objęło Katowice Miasto Ogrodów. Organizatorem głównym jest inżynier Domu, bloger oraz technologiczny aktywista.   

Informacje o wydarzenie można znaleźć pod adresem http://www.inzynierdomu.pl/arduino-raspberry-pi-day-2020/ oraz na Facebooku.